تبلیغات
Bia2Net.ir .:. آموزش - عوامل خجالتی بودن و راه های درمان آن

سلام، .. به وبسایت بیا تو نت دات آی آر خوش آمدید. کلیه مطالب این سایت مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. [ اینجا را صفحه خانگی خود كنید ]

تبلیغات

عوامل خجالتی بودن و راه های درمان آن 

وارد مهمانی میشوید ، به افراد حاضر نگاه میکنید و بلا فاصله قلبتان شروع به زدن میکند . کف دستهایتان خیس عرق میشود ، نمیتوانید نفس بکشید ، مطمئن هستید آنچه را برای گفتن آماده کرده اید مسخره به نظر خواهد رسید و همه درباره ی شما بد فکر خواهند کرد .

برای خواندن بقیه ی متن به ادامه مطلب مراجعه کنید ...

خجالت کشیدن ، ناراحت بودن در هر شرایط که با دیگران صحبت میکنید ، از آنچه تصورش را میکنید عادی تر است . این حالت شما ترس از اجتماع  phobia ) ) نیست . ترس از اجتماع بسیار وسیع تر از خجالت کشیدن ساده است . در ترس از اجتماع ، نسبت به تمام فعالیت های اجتماعی ترس دایمی و زیاد وجود داری . نتیجه ترس از اجتماع اضطراب شدید یا اجتناب از آن موقعیت است . میتوانید با کمک گرفتن از دوستان هم خجالت و هم ترس از اجتماع را کاهش دهید دلیل خجالت کشیدن چیست ؟ برخی از متخصصان معتقدند که یک زمینه ژنتیکی برای خجالت کشیدن وجود دارد . درست است که هر نوزادی با خلق و خوی ذاتی به دنیا می آید اما کودکان حساس تر بیشتر مستعد خجالت کشیدن هستند . اما در واقع هیچ گونه اطلاعات دقیقی وجود ندارد که نشان دهد این کودکان حتما خجالتی بار می آیند . از طرفی ، به نظر میرسد که تجارب زندگی میتواند خجالتی بودن را تحت تاثیر قرار دهد . علت این که افراد خجالتی اعتماد به نفس پایینی دارند ، هم همین است . آنها تصور میکنند آنچه باید بگویند ، ارزش گوش دادن ندارد . بنابراین میترسند که دیگران آنها را نپذیرند . بیشتر افراد فکر میکنند که افراد خجالتی درون گرا هستند ، اما در کمال تعجب بسیاری از افراد برون گرا هم خجالتی هستند ، آنها در نقشی که تعین میشود و تحت کنترل آنهاست  فوق العاده اند اما زمانی که در موقعیت های اجتماعی هستند ، بی اختیار خجالت میکشند .

شما ممکن است درون گرا باشید ، اما لزوما خجالتی نیستید ، چرا ؟ افراد درون گرا ذاتا صریح هستند ، افراد خجالتی اغلب به اشتباه متکبر و مغرور فرض میشوند اما لزوما اعتماد به نفس پایینی ندارند . افراد درون گرا ممکن است در موقعیت های اجتماعی ، احساس بهتری داشته باشند اما افراد خجالتی در چنین مواقعی احساس ناراحتی میکنند . چندین نکته مثبت در خجالتی بودن وجود دارد :

افراد خجالتی تمایل دارند تا شنونده خوبی باشند . میخواهند تا دوستان نزدیکی داشته باشند و با آنها هم بسیار روراست هستند .

چند نکته برای رفع خجالتی بودن :

1-      فهرستی از همه ویژگی های خوب تهیه کنید . این کار به شما کمک میکند تا با عوامل تضعیف کننده مبارزه کنید .

2-   از قبل برنامه ریزی کنید . اگر قرار است وارد جمعی شوید ، درباره نکته های قابل بحث فکر کنید ، حتی متن گفت گوها را بنویسید و تا زمان رفتن ، آن را مرور کنید . با این کار ، بیشتر احساس میکنید که میتوانید از عهده حضور در آن موقعیت اجتماعی برآیید .

3-   سعی کنید پاسخ دیگران را بدهید و نگاهتان با دیگران بر خورد کند . لبخند بزنید ، تعارف و احوال پرسی کنید . اگر سعی کنید با دیگران معاشرت کنید ، آنها هم به شما احترام خواهند گذاشت . افراد خجالتی اغلب اشتباها متکبر و مغرور تلقی میشوند ، زیرا احساس ناراحتی آنها سبب میشود خود را از دیگران دور کنند . اگر خود را وادار کنید تا به دیگران پاسخ دهید ، آنها هم به شما پاسخ میدهند و عکس العمل مثبتی را که شما برای غلبه بر ترستان نیاز دارید ، به شما خواهند داد .

4-   صحبت کردن در جمع را یاد بگیرید ، اگر از حرف زدن در اجتماع میترسید ، خود را آموزش دهید یا در کلاس های عمومی شرکت کنید ، این باعث میشود تا شما بر ترس خود غلبه کنید .

5-   هرگز به فرزندتان نگویید : " خجالتی " اگر فرزند خجالتی دارید ، هرگز در حضورش به کسی نگویید که خجالتی است . این کار اصلا کمکی نمیکند .

6-      دارو درمانی کنید : اگر نکات بالا به شما کمک نمیکند ، با نظر پزشک از دارو های مناسب استفاده کنید .

7-   روان درومانی کنید ، اگر خجالت واقعا شما را آزار میدهد ، روان درمانی کنید . زیرا یافتن علت احساس بی اهمیتی شما و منشا آن یه درمان این حالت کمک فراوانی میکند.لینک های دیدنی

 
Copyright © 2007 Bia2Net.ir Design:Shahin SN
تمامی حقوق برای بیا تو نت دات آی آر محفوظ است و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز می باشد