تبلیغات
Bia2Net.ir .:. آموزش - برجستگی شکم حتی به میزان كم خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می‌دهد!

سلام، .. به وبسایت بیا تو نت دات آی آر خوش آمدید. کلیه مطالب این سایت مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. [ اینجا را صفحه خانگی خود كنید ]

تبلیغات

 
خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران

دانشمندان هشدار می‌دهند که برجستگی شکم حتی به میزان کم می‌تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران، محققان دانشگاه تگزاس دریافته‌اند که دور کمر بزرگ در قیاس با اندازه دور باسن با بروز نشانه‌های اولیه بیماری قلبی مرتبط است.

این یافته تایید کننده مطالعات دیگری است که می‌گوید اندازه دور کمر و نه وزن کلی بدن، یکی از نشانگرهای کلیدی بیماری قلبی است.

مطالعه بر روی دو هزار و744 نفر نشان داده است که دور کمر81 سانتی متری برای زنان و 94 سانتی متری برای مردان نشانگر افزایش جدی خطر بیماری قلبی است.

دانشمندان، مردان و زنانی را که برای شناسایی علائم اولیه تصلب شرائین یا «آترواسکلروز» تحت آزمایش‌های پزشکی و عکسبرداری قرار گرفته بودند، مورد مطالعه قرار دادند.

آترواسکلروز باریک شدن و سفت شدن سرخرگ‌ها است که با بروز بیماری قلب و عروق ارتباط دارد.

دانشمندان سپس رابطه میان شکل اندام افراد مورد مطالعه و ابتلای آنها به آترواسکلروسیس را بررسی کردند.

آنها دریافتند که حتی اگر وزن بدن در محدوده طبیعی باقی بماند، افزایش دور کمر به اندازه چند اینچ (هر اینچ تقریبا 5/2 سانتی متر است) خطر صدمه دیدن سرخرگ‌ها را افزایش می‌دهد.

احتمال رسوب کلسیم در شریان‌های قلب که نشانگر آغاز آترواسکلروسیس است، در افرادی که نسبت دور کمر آنها به دور باسنشان بیشتر بوده، دو برابر کسانی است که این نسبت در آنها کمتر است.

محققان هشدار می‌دهند: داشتن حتی یک شکم کوچک در مقایسه با وقتی که شکم کاملا صاف است خطر بروز بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.
 لینک های دیدنی

 
Copyright © 2007 Bia2Net.ir Design:Shahin SN
تمامی حقوق برای بیا تو نت دات آی آر محفوظ است و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز می باشد